Kent Karate Summer Open 2015

Kent Karate Summer Open 2015

CLUB

GOLD

SILVER

BRONZE

TOTAL

KINGSWOOD

8

8

11

27

FORTKNOCKS

6

7

2

15

PORTWAY

5

1

3

9

DOWNSWOOD

3

5

5

13

LENHAM

2

3

2

7

TSUNAMI

2

0

0

2

SHAW

0

1

0

1

SURREY

0

1

0

1

MARDEN

0

0

1

1

YMCA

0

0

1

1

BOURNEMOUTH

0

0

1

1

CHARING

0

0

0

0

EVENT 1 AREA 1 Cadet 10-12yrs Kata Senior Grade 3rd Kyu+

1. Isabella Azima PORTWAY

2. Finley Lodge KINGSWOOD

3. Joseph Scamp KINGSWOOD

EVENT 2 AREA 1 Youths 13yrs-15yrs Kata Senior Grade 3rd Kyu+

1. Mia Daniels PORTWAY

2. Emma Bradley FORTKNOCKS

3. Michael Pereira KINGSWOOD

EVENT 3 AREA 1 Adults 17+ Kata Senior Grade 3rd Kyu+

1. Iain Sinnett TSUNAMI

2. Maria Pereira KINGSWOOD

3. Stuart Adams PORTWAY

EVENT 4 AREA 1 Cadet Pairs Kata 11years and Under Snr 3rd Kyu+

1. Natalie Mycka and Kacper Krzykowski KINGSWOOD

2. Jack Preece and Lucy Dilks FORTKNOCKS

3. Debra Scamp and Eloise Moliner KINGSWOOD

EVENT 5 AREA 1 Cadet Pairs Team Kata 12-15yrs OPEN

1. Mia Daniels and Emma Bradley PORTWAY

2. Michael Pereira and Finley Lodge KINGSWOOD

3. Kate Azima and Isabelle Azima PORTWAY

EVENT 1 AREA 2 Cadet 5-6yrs (Including 7yrs White belts) Basics Open

1. Ethan Lane DOWNSWOOD

2. Breanne Chambers LENHAM

3. Emma Verwey KINGSWOOD

EVENT 2 AREA 2 Cadet 7-9yrs Kata Senior Grade 4th Kyu+

1. William Howell KINGSWOOD

2. Alexia Edwards FORTKNOCKS

3. Luis Townsend LENHAM

EVENT 3 AREA 2 Cadet 10-11yrs Kata Junior Grade - 8th-4th Kyu

1. Callum Adams DOWNSWOOD

2. Tyler Haynes FORTKNOCKS

3. Matthew Jasper DOWNSWOOD

EVENT 4 AREA 2 Cadet Pairs Team Kata 11yrs and under Jnr 8th-4th Kyu

1. Tommie Haynes and Alexia Edwards FORTKNOCKS

2. Harry Short and Jake Worton DOWNSWOOD

3. Harishan Pirapakaran and Daniel Foreman KINGSWOOD

EVENT 1 AREA 3 Youths 12yrs-16yrs+ Kata Jnr Grade - 8th- 4th Kyu

1. Toby Martin DOWNSWOOD

2. Ben Martin DOWNSWOOD

3. Joshua Vernon DOWNSWOOD

EVENT 2 AREA 3 Cadet 7-9yrs Kata Jnr Grade - 8th-5th Kyu

1. Tommie Haynes FORTKNOCKS

2. Harishan Pirapakaran KINGSWOOD

3. Harry Middleton LENHAM

EVENT 3 AREA 3 Adults 17yrs+ Kata Jnr Grade 8th-4th Kyu

1. Lisa Dilks FORTKNOCKS

2. John Preece FORTKNOCKS

3. Amanda Jasper KINGSWOOD

EVENT 6 AREA 1 7-8yrs Boys & Girls 8th-6th Kyu KUMITE

1. Cai Moore LENHAM

2. Nathaniel Frimston DOWNSWOOD

3. Alice Butler DOWNSWOOD

EVENT 7 AREA 1 9-11yrs Boys and Girls Junior 8th-5th Kyu KUMITE

1. Harry Middleton LENHAM

2. Angelina Lafe SURREY

3. Daisy Moss MARDEN

EVENT 8 AREA 1 12-14yrs Boys Open KUMITE

1. Finley Lodge KINGSWOOD

2. Callum Dilks FORTKNOCKS

3. David Pereira KINGSWOOD

EVENT 9 AREA 1 Ladies 16yrs+ Junior Grade 8th-4th Kyu KUMITE

1. Debbie Haynes FORTKNOCKS

2. Hannah Lines KINGSWOOD

3. Marie Worton KINGSWOOD

EVENT 10 AREA 1 Ladies 16yrs+ OPEN KUMITE

1. Maria Pereira KINGSWOOD

2. Hannah Lines KINGSWOOD

3. Debbie Haynes FORTKNOCKS

EVENT 11 AREA 1 Cadet Mixed Team Kumite 12-15yrs Open

1. Emma Bradley, Matthew Anderson, Callum Dilks FORTKNOCKS

2. Mia Daniels, Kate Azima and Isobella Azima PORTWAY

3. Michael Pereira, Finley Lodge, Joe Scamp KINGSWOOD

EVENT 5 AREA 2 5-6yrs Boys & Girls Open KUMITE

1. Finlay Smallbone KINGSWOOD

2. Ethan Lane DOWNSWOOD

3. Connor Watts YMCA MAIDSTONE

EVENT 6 AREA 2 9-11yrs Boys and Girls 4th-3rd Kyu KUMITE

1. William Howell KINGSWOOD

2. Kacper Krzykowski KINGSWOOD

3. Luke Worton DOWNSWOOD

EVENT 7 AREA 2 15-18yrs Boys Open KUMITE

1. Iian Sinnett TSUNAMI

2. Luke Carpenter KINGSWOOD

3. Michael Pereira KINGSWOOD

EVENT 8 AREA 2 Men 19yrs+ Junior Grade 8th-2nd Kyu KUMITE

1. Steve Pereira KINGSWOOD

2. Michael Townsend LENHAM

3. John Preece FORTKNOCKS

EVENT 9 AREA 2 Cadet Mixed Team Kumite 5-8yrs Open KUMITE

1. Cai Moore, Thomas Moliner, Harrishan Pirapakaran KINGSWOOD

2. Lauren Jasper, Harry Short, Jack Strable DOWNSWOOD

3. Luis Townsend, Jake Worton, Ethan Lane DOWNSWOOD

EVENT 5 AREA 3 7-8yrs Boys and Girls 5th Kyu+ KUMITE

1. Alexia Edwards FORTKNOCKS

2. Luis Townsend LENHAM

3. Harishan Pirapakaran KINGSWOOD

EVENT 6 AREA 3 11-15yrs Girls 2nd Kyu+ KUMITE

1. Mia Daniels PORTWAY

2. Emma Bradley FORTKNOCKS

3. Isobella Azima PORTWAY

EVENT 7 AREA 3 Men's 19yrs+ Senior Grade 1st Kyu+ KUMITE

1. Peter Jelf PORTWAY

2. Andy Hall SHAW

3. Josh Spence BOURNMOUTH

EVENT 8 AREA 3 Cadet Mixed Team Kumite 9-11yrs Open

1. Jack Preece, Lucy Dilks, Tyler Haynes FORTKNOCKS

2. Luke Worton, Matthew Jasper, Josh Thompson DOWNSWOOD

3. Kacper Krzykowski, William Howell, Harry Middleton KINGSWOOD